BOTOKS

Toksyna botulinowa jest to najpopularniejszy zabieg w medycynie estetycznej. Dzięki swojej małej inwazyjności, niewielkiej lilości przeciwskazań oraz rewelacyjnych efektach zyskał rzeszę fanów na całym świecie.

Toksyna botulinowa to substancja produkowana laboratoryjnie z wyselekcjonowanych szczepów bakterii Clostridium difficile . W medycynie wykorzystywana jest toksyna typu A. Powoduje ona zahamowanie uwalniania specjalnego neuroprzekaźnika ( acetylocholiny) który odpowiada za przesyłanie impulsów pomiędzy nerwami a mięśniami. Toksyna ta blokuje synapsy nerwowo-mięśniowe co powoduje rozluźnienie mięśni. Zjawisko to jest szeroko stosowane między innymi w neurologii – leczenie stanów spastycznych, przykurczów mięśniowych, bólów głowy.

Toksynę wykorzystuje się w leczeniu nadpotliwości oraz likwidacji zmarszczek mimicznych. Toksyna botulinowa czasowo i częściowo poraża ostrzyknięte mięśnie twarzy przez co powoduje wygładzenie skóry i zminimalizowanie widocznych oznak starzenia. Nie jest to tylko problem związany z wiekiem dotyka często bardzo młode osoby z silnie wyrażoną mimiką.

Stosowanie preparatów z popularnie nazywanym botoksem może być różnorako wykorzystywany w profilaktyce przeciwstarzeniowej, jak wiadomo łatwiej i taniej jest zapobiegać niż leczyć. W medycynie estetycznej stosuje się niewielkie dawki dlatego zabieg jest bezpieczny dla Pacjenta, trwa 15-20 minut i polega na wykonaniu przez lekarza kilku precyzyjnych iniekcji, nie wymaga znieczulenia ani rekonwalescencji.

Główne wskazania do tego zabiegu w celach estetycznych to likwidacja zmarszczek mimicznych czoła (tzw. gładzizny czoła) między brwiami (tzw. lwiej zmarszki ) oraz wokół oczy ( tzw. kurzych łapek) oraz innych zmarszczek powstających w czasie ruchów mimicznych twarzy.

Pierwsze efekty pojawiają się po 4-5 dniach po podaniu preparatu, pełen efekt oceniamy po 2 tygodniach. Zabieg najczęściej powtarzamy co 6 miesięcy.

Zabieg ten ma jedyną ”wadę ” jest silnie uzależniający – kto raz spróbuje raczej będzie zjawiał się regularnie w gabinecie 🙂